Projekt "Zapomniane Księgi", w ramach programu Działaj Lokalnie 2023

Zapomniane Księgi to projekt realizowany od lipca do września 2023 roku, przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Sieprawskiej w ramach programu „Działaj Lokalnie 2023”. Jest to kontynuacja projektu „Ocalić od zapomnienia”, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności Sieprawia.

Nadrzędną ideą projektu jest cyfrowa archiwizacja starych, cennych dokumentów historycznych z terenu Gminy Siepraw. Zabieg ten znacznie ułatwi dostęp do starych ksiąg, pism i fotografii, popularyzując tym samym wiedzę z zakresu lokalnej tradycji i historii. Powstaje bogate, cyfrowe archiwum będące trwałym śladem przeszłości, budującym więzi międzypokoleniowe i umacniającym tożsamość historyczną i kulturową.

Projekt realizowany jest na terenie całej Gminy Siepraw (Siepraw, Czechówka, Łyczanka, Zakliczyn), przy udziale Parafii pw. Michała Archanioła w Sieprawiu oraz Parafii pw. Wszystkich Świętych w Zakliczynie. Adresatami projektu są wszyscy mieszkańcy naszej Gminy oraz osoby z nią związane poprzez przodków wywodzących się z Sieprawia. Dzięki publikacji naszych zbiorów w Centrum Archiwistyki – dostęp do zgromadzonych materiałów zyska szerokie grono odbiorców.

Dofinansowano ze środków programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundację Sztuki, Przyrody i Przyjemności ARTS oraz Gminę Siepraw:

Logo Działaj Lokalnie
Logo Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności